שיהיה לך יום עבודה מוצלח, נהיה בקשר בקרוב

עיצוב משרדים – רושם ראשוני בקבלה

ממש כמו שאיננו מקלים ראש בחשיבותו של הרושם הראשוני בפגישה בין אנשים, נתייחס בהתאם גם לאזור הכניסה לחלל המשרדים הנקרא קבלה.
אין זה משנה אם מדובר באורח המגיע לראשונה למשרד או עובד מן המניין, בעיניי ישנה חשיבות גדולה לכניסה והאווירה המקבלת אותם ולכן אני שמה דגש נרחב בנושא זה כאשר אני מתכננת ומעצבת את המשרד.

לרוב מבואת הכניסה תכיל דלפק קבלה, פינת ישיבה וארונות אחסון אך לא מחייב שכל אחת מהפונקציות הללו יתקיימו.
לדוגמא, אם רוצים למנוע התקהלות באזור הכניסה, נתכנן דלפק נח ומזמין בו האורח יכול בזריזות להבין לאן עליו לפנות ולהמשיך בדרכו, ללא צורך בספות ופינת המתנה.
לעומת זאת, סטארט-אפים קטנים, אינם זקוקים לדלפק קבלה, ראשית לרוב אין מי שיאייש את העמדה הזו, שנית זהו שטח מבוזבז. בנוסף, דלפק הקבלה אינו הולך יחד עם הלך הרוח של סטארט-אפים אצלם אני תמיד אייצר סלון מזמין ובולט ממש בסמוך לדלת הכניסה, כך שמי שמגיע מיד מרגיש בבית.

מבט מהסלון אל דלת הכניסה. עיצוב משרדים של חברת Goldmine מגדל פלטינום ת"א.

בעיצוב משרד, כשאני מתכננת חלל כניסה עם דלפק, יש כמה דגשים שאני מקפידה עליהם. אשתדל לתת מספיק מרווח בינו לדלת הכניסה, כך שמי שמגיע לא "נופל" מיד על הדלפק, ויש לו כמה צעדים לעשות בעודו סופג את האווירה בחלל שאליו הוא נכנס.
תמיד אעדיף שברקע (גב הדלפק) יהיו קירות מסך מהם נשקף נוף או חדר ישיבות מרכזי ומושקע.
אם אין את האופציות האלו, אצור גב מרשים מנגרות או ספרייה.

מבט אל דלפק הקבלה, מאחוריו חדר ישיבות וקיר מסך. עיצוב משרדים של חברת TradTech לונדון.

האתגר שלרוב אני פוגשת בעיצוב משרדים, הוא השילוב בין הרצון לייצר קו קליל ואוורירי מבחינה עיצובית, מול הפרקטיקה והפונקציונאליות של הדלפק.
בתוך הדלפק יש המון בלאגן, מחשב, מסך, ציוד משרדי, מדפסות ובאותה נשימה הוא חייב תמיד להראות מזמין ואסטטי ולכן כשאני מתכננת אותו, אקפיד להוסיף בקדמת הדלפק אלמנט מספיק גבוה כזה שיסתיר את הגב של המסך, שם נוכל גם להחביא את כל אוצרות הציוד המשרדי.
אותו אלמנט הסתרה צריך גם לאפשר קשר עין ותקשורת בין מי שנכנס למשרד למי שיושב בדלפק.
לרוב באזור זה תהיה מדפסת וציוד כללי של המשרד וגם להם צריך להתייחס בעזרת ארון נגרות עם גישה נוחה לתפעול יום-יומי של המדפסת המשרתת את כל המשרד.

בארונות הקיר הלבנים, מתחבאת המדפסת ועוד ציוד משרדי. עיצוב משרדים של חברת EuroLive ריגה לטביה

מבחינה עיצובית אני נמנעת מלייצר גוף אחד בגובה קבוע עם חזית אחידה. בעיניי זה המקום לשחק עם גבהים שונים, גופים שמשתלבים זה בזה ומשחק של עומקים וחומרים.
עניין נוסף שאני מקפידה להתייחס אליו בתהליך עיצוב המשרד, הוא תאורה דקורטיבית שעוזרת לתחום את חלל הכניסה ולסמן עוד יותר את דלפק הקבלה.
אפשרות אחת היא בעזרת תאורה דקורטיבית שיורדת מעל הדלפק, יותר מהאור הפונקציונלי עיקר תפקידה הוא לסמן ולהדגיש עוד יותר את נוכחותו של הדלפק, כמו שמתייחסים לתאורה מעל פינת אוכל.
אפשרות נוספת היא לנצל את התאורה הכללית שלרוב שקועה או צמודה לתקרה ובעזרתה לתחום ולייחד את האזור של חלל הכניסה.

תאורה דקורטיבית מעל הדלפק, לוגו משולב ארונות אחסון אחוריים. עיצוב נשרדים של חברת Playtech תל אביב.

נושא חשוב בעיצוב משרדים שיש לתת עליו את הדעת הוא שילוב של לוגו ומיתוג במיוחד באזור הכניסה.
לוגו תמיד יופיע בלובי המעליות ועל דלת הכניסה, כך נדע לאן הגענו.
מכאן שימוש בלוגו ושילובו בחלל הכניסה מאוד תלוי בחברה.
ככל שהחברה יותר שמרנית וגדולה כמו משרד עו"ד ורו"ח הלוגו ישולב על חזית הדלפק, ככל שהחברה צעירה יותר ודינאמית, פחות הכרחי מיקום הלוגו על הדלפק וכנראה שיחד עם עבודת מיתוג של ערכי החברה ישולבו בעיצוב הקירות.

מבט מדלת הכניסה אל חלל העבודה של חב' wix בנמל ת"א.
אין דלפק או לוגו, אבל יש סלון נגיש וערכי החברה בולטים מאוד בצבעוניות ובקווים העיצוביים.

לסיכום, אין נכון או לא נכון בעיצוב משרדים, יש מה מתאים.
ככל שהחלל רוצה לשדר תחושה של מהימנות, רצינות ויציבות דלפק הקבלה יתפוס נוכחות ומקום מרכזי בחלל הכניסה, ככל שהחברה קטנה יותר היא תרצה לשדר תחושה של בית, ולכן מה שימוקם בכניסה הוא סלון בו צוות העובדים מבלה ומקבל את פני הבאים.

 

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים?

מלאו את פרטיכם ונצור אתכם קשר בהקדם